piątek, 14 lutego 2014

Wale w Tynki !!!

Polska - Obchodzenie dnia św. Walentego jako dnia zakochanych nigdy nie było polskim zwyczajem - pojawiło się w ostatnich czasach wraz z napływem masowej kultury komercyjnej rodem z USA. Istniały natomiast podobne obchody świętojańskie - wywodzące się co prawda z tradycji pogańskich ale bogate w zwyczaje i ciekawe obrzędy ( dawniej również związane z rozwiązłością).

Obecnie Kościół Katolicki nie krytykuje samego święta i żadnej z uprzejmych form celebrowania uczucia miłości, zakochania. Jak zawsze jednak sprzeciwia się łączeniu tego z wyuzdaniem i  z jednej strony oraz z komercją i kiczem z drugiej.
Nasza opinia Zwyczaj walentynkowy - odkąd jest to produkcja masowa - kłóci się z głębokim rozumieniem uczucia miłości, promuje postawy egoistyczne, hedonistyczne, zbliżone często  wyuzdania. Współczesna forma świętowania Walentynek nie ma nic wspólnego z XVII - wieczną sztuką kompozycji kart z wyznaniami miłosnymi. Jest to masowy, tandetny handel związany z kiczem, bezguściem - operujący prymitywną, serduszkową symboliką. Co więcej, jest to zwyczaj obcy polskiej tradycji, niezwiązany z żadnym polskim zwyczajem, noszący znamiona obcej kultury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz