środa, 29 stycznia 2014

Ciekawostki z Grecji...

   Nazwę Grecja wprowadzili Rzymianie. Mieszkańcy Grecji zarówno w starożytności, jak i dzisiaj nazywają siebie Hellenami, a kraj swój Helladą, od mitycznego przodka Greków  - Hellena.

Ateny to jedno z najstarszych miast w Europie. Jest to również miejsce narodzin demokracji, filozofii zachodniej, igrzysk olimpijskich, nauk politycznych, literatury zachodniej, historiografii, głównych zasad matematycznych i zachodnich teorii dramatu i komedii.

  Prace greckich matematyków, takich jak Pitagoras, Euklides, Archimedes i Apoloniusza zapoczątkowały współczesną matematykę.

 Grecja dała nazwę Europie – pochodzi ona od imienia słynącej z urody bogini greckiej, porwanej przez Zeusa pod postacią byka.

Grecki jest najbogatszym językiem, operuje największą liczbą słów. To także najstarszy język w Europie, podobnie , jak grecka cywilizacja.


  Grecy zawdzięczają Atenie drzewo oliwne, która podarowała im w trakcie konfliktu z Posejdonem o patronat nad miastem.  Uprawa oliwek stała się jedną z podstaw attyckiej gospodarki. Panatenaje były świętem obchodzonym ku czci Ateny - patronki miasta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz